

Carbo Activ Aflofarm to lek w kapsułkach z węglem aktywnym, przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia. Dzięki silnym właściwościom adsorbującym, jest stosowany doraźnie w zatruciach pokarmowych, biegunkach i wzdęciach, wiążąc toksyny i drobnoustroje w przewodzie pokarmowym
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Zgłoszenie wysłane
Twoje zgłoszenie nie może zostać wysłane
Napisz swoją opinię
Recenzja została wysłana
Twoja recenzja nie może być wysłana
Substancją czynną leku Carbo Activ Aflofarm jest węgiel aktywny o silnych właściwościach adsorbcyjnych. Stosowany jest u dzieci powyżej 1 roku życia, młodzieży i osób dorosłych w zatruciach pokarmowych, biegunkach i wzdęciach.
Węgiel aktywny, który jest substancja czynną leku Carbo Activ Aflofarm adsorbuje substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, utrudniając ich wchłanianie z przewodu pokarmowego; zatrzymuje też na swojej powierzchni drobnoustroje (bakterie, grzyby).
Lek stosuje się w zatruciach pokarmowych, biegunkach, wzdęciach i zatruciach lekami i substancjami chemicznymi (w porozumieniu z lekarzem).
Substancją czynną jest węgiel aktywny (Carbo activatus).
1 kapsułka zawiera 200 mg węgla aktywnego.
Substancje pomocnicze: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171), żółcień chinolinowa (E 104), indygotyna (E 132).
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dzieci powyżej 1 roku życia: w przypadku zatruć lekami lub substancjami chemicznymi podaje się zwykle jednorazowo 10 do 20 kapsułek (w porozumieniu z lekarzem). Zawartość kapsułek wsypać do niewielkiej ilości wody i podać w postaci zawiesiny.
Dzieci powyżej 12 lat i dorośli:
W lżejszych zatruciach pokarmowych z objawami wzdęć lub nadmiernej fermentacji jelitowej podaje się doustnie 4 do 6 kapsułek kilka razy na dobę, aż do ustąpienia objawów.
W cięższych przypadkach biegunki zawartość 15 do 30 kapsułek wysypać do niewielkiej ilości wody i przyjmować w postaci zawiesiny co godzinę do ustąpienia objawów (3 lub 4 razy).
W przypadku zatruć chemicznych i w zatruciach lekami przyjąć niezwłocznie 10 kapsułek węgla, popijając wodą, a następnie powtórzyć tę dawkę kilkakrotnie. Natychmiast zawiadomić lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.
W cięższych zatruciach podaje się jednorazowo 4 g do10 g węgla aktywnego (zawartość 20 do 50 kapsułek) w postaci zawiesiny w wodzie. Zawiesinę można podawać sondą żołądkową podczas płukania żołądka.
Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub którykolwiek składnik produktu oraz u niemowląt i osób nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Długotrwałe stosowanie bardzo dużych dawek może wywołać niedobór witamin w wyniku ich wiązania, zaburzenia przewodu pokarmowego spowodowane wiązaniem enzymów trawiennych, zaparcia, niekiedy wymioty, zwłaszcza u dzieci.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Węgiel aktywny nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi, słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie. Węgla aktywnego nie należy stosować w przypadku zatruć substancjami nie adsorbowanymi, m.in. rozpuszczalnikami, substancjami żrącymi, metalami ciężkimi, alkoholami niespożywczymi.
Produkt zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Inne leki należy stosować co najmniej 2 godziny przed lub 2 godziny po zastosowaniu węgla leczniczego.
Węgiel aktywny może w pewnym stopniu osłabiać wchłanianie innych leków z przewodu pokarmowego, zwłaszcza salicylanów, barbituranów, benzodiazepin, paracetamolu, glikozydów nasercowych, NLPZ, leków przeciwzakrzepowych i antybiotyków a także środków antykoncepcyjnych. Stosowany jednocześnie z innymi lekami podawanymi doustnie może zmniejszać
ich efekt farmakologiczny. Nie należy stosować węgla aktywnego jednocześnie z lekami przeciwpadaczkowymi ani z lekami przeciwwymiotnymi, ponieważ je adsorbuje. Alkohol w niewielkim stopniu osłabia zdolność węgla aktywnego do adsorpcji kwasu acetylosalicylowego i chinidyny.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Produktu leczniczego nie należy podawać jednocześnie z pokarmem, gdyż osłabia to jego działanie.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Lek jest przeznaczony dla dzieci powyżej 1 roku życia.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 ̊C, w oryginalnym opakowaniu.
Carbo Activ Aflofarm to lek w kapsułkach z węglem aktywnym, przeznaczony dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia. Dzięki silnym właściwościom adsorbującym, jest stosowany doraźnie w zatruciach pokarmowych, biegunkach i wzdęciach, wiążąc toksyny i drobnoustroje w przewodzie pokarmowym