

Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Zgłoszenie wysłane
Twoje zgłoszenie nie może zostać wysłane
Napisz swoją opinię
Recenzja została wysłana
Twoja recenzja nie może być wysłana
Opis
Sylicynar to produkt leczniczy stosowany w stanach po uszkodzeniach wątroby oraz wspomagająco w zaburzeniach czynności wątroby.
Skład
Substancje czynne: wyciąg suchy z ziela karczocha (Cynarae herbae extractum), wyciąg (w postaci oczyszczonego wyciągu suchego) z łuski ostropestu (Silybi mariani fructus extractum).
1 tabletka zawiera 140 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (Cynarae herbae extractum, DER 3-7:1, ekstrahent: woda), 28,6 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu (Silybi mariani fructus extractum, DER 20-34:1, ekstrahent: metanol 90%).
Substancje pomocnicze: benzoesan sodu E211 (dodany do wyciągu), rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna, sodowy glikolan skrobi, powidon, talk, stearynian magnezu, składniki otoczki: hypromeloza, makrogol 6000, czerń brylantowa E151, żółcień chinolinowa E104, czerwień koszenilowa E124.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Sylicynar stosuje się doustnie. Jego dawkowanie u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat to 3 razy dziennie po 2 tabletki po jedzeniu. Produkt wymaga systematycznego stosowania. Okres terapii należy konsultować z lekarzem.
Działanie
Działanie tabletek Sylicynar związane jest z właściwościami wyciągu z karczocha. Ekstrakt stymuluje wydzielanie i przepływ żółci oraz wzrost wydalania wody. Wzmożony przepływ żółci wspomaga trawienie tłuszczów i działa ochronnie w stosunku do błony śluzowej jelita, wrażliwej na działanie kwasów. Ponadto kwasy żółciowe uwolnione do dwunastnicy stymulują perystaltykę jelitową wpływając na poprawę procesów trawienia. Wzmożony przepływ żółci wspomaga trawienie tłuszczów i działa ochronnie w stosunku do błony śluzowej jelita.
Ponadto, zawarta w leku sylimaryna posiada zespół flawonolignanów: sylibiny, izosylibiny, sylidiaminy i sylikrystyny. Działanie ochronne sylimaryny na wątrobę związane jest m.in. z jej właściwościami przeciwutleniającymi. Przekłada się to na stabilizację błon komórkowych hepatocytów, co chroni przed szkodliwym działaniem substancji toksycznych.
Wskazania
Sylicynar przeznaczony jest to stosowania w stanach po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin). Wspomagająco w zaburzeniach czynności wątroby oraz przy podwyższonym stężeniu cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi, przy zachowaniu diety niskotłuszczowej.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Sylicynar w przypadku niedrożności dróg żółciowych czy nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu, w tym karczochy lub rośliny z rodziny Compositae.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Istnieje możliwość wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz łagodnego działania przeczyszczającego.
Reakcja alergiczna może być też spowodowana obecnością innych składników produktu, takich jak np. czerń brylantowa.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W przypadku kamicy żółciowej należy przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. Podczas terapii i po jej zakończeniu należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.
Sylicynar zawiera 0,06 mg benzoesanu sodu E211 w każdej tabletce, co odpowiada 0,16 mg/g. Substancja ta może zwiększać ryzyko żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tygodnia życia).
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w każdej tabletce, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Sylicynar zawiera czerń brylantową E151 oraz czerwień koszenilową E124, które mogą powodować reakcje alergiczne.
Podczas terapii i po jej zakończeniu należy unikać środków szkodliwych dla wątroby.
Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C oraz w sposób niedostępny dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować
Ciąża i karmienie piersią
W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.