

Opis
Upsarin C to produkt leczniczy do stosowania w leczeniu objawowym grypy i przeziębienia.
Skład
Substancjami czynnymi leku są kwas acetylosalicylowy, 330 mg i kwas askorbowy, 200 mg.
Substancje pomocnicze: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, sodu benzoesan, powidon.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Tabletkę należy rozpuścić w szklance wody, mleka lub soku owocowego i natychmiast po rozpuszczeniu wypić.
Przyjmować po posiłkach.
Regularne podawanie leku pozwoli uniknąć wahań w natężeniu bólu i gorączki.
Przerwy między kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 godziny.
Ze względu na zawartość witaminy C nie zaleca się zażywania leku wieczorem.
Dzieci w wieku od 12 do 15 lat: 1 tabletka jednorazowo. W razie konieczności dawkę można powtórzyć co 4 do 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa kwasu acetylosalicylowego wynosi 50 mg/kg mc. Nie należy stosować dawki większej niż 5 tabletek na dobę.
Dorośli: 1 do 2 tabletek jednorazowo. W razie konieczności dawkę można powtarzać co 4 do 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa dla dorosłych wynosi 3 g kwasu acetylosalicylowego i 1 g kwasu askorbowego. Nie należy stosować dawki większej niż 5 tabletek na dobę, ze względu na zawartość witaminy C.
Osoby w podeszłym wieku: 1 do 2 tabletek jednorazowo. Maksymalna dawka dobowa dla osób w podeszłym wieku wynosi 2 g kwasu acetylosalicylowego i 1 g kwasu askorbowego. Nie należy stosować dawki większej niż 5 tabletek na dobę.
Jeśli pomimo przyjmowania leku dolegliwości bólowe utrzymują się ponad 5 dni lub gorączka ponad 3 dni należy zasięgnąć porady lekarza.
Działanie
UPSARIN C jest lekiem złożonym. Zawiera jako substancje czynne kwas acetylosalicylowy i kwas askorbowy (witaminę C).
Kwas acetylosalicylowy działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Kwas askorbowy, czyli witamina C jest niezbędna w procesach oksydoredukcyjnych, odpornościowych i detoksykacyjnych zachodzących w komórkach organizmu. Dodatek w leku witaminy C jest korzystny w przebiegu chorób przeziębieniowych, podczas których występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C.
Wskazania
Leczenie objawowe grypy, przeziębienia.
Stany gorączkowe.
Bóle różnego pochodzenia (bóle głowy, stawów mięśni, zębów, nerwobóle).
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku UPSARIN C:
Nadwrażliwość (uczulenie) na salicylany i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.
Skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi.
Ostatni trymestr ciąży, okres okołoporodowy.
Okres karmienia piersią.
Dna moczanowa.
Czynne krwawienie: do jamy ciała, do ośrodkowego układu nerwowego, krwawienie maciczne, krwawienia z ran, w tym pooperacyjnych.
Kamica nerkowa.
U pacjentów z napadami astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołanych podawaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat w przebiegu chorób gorączkowych, szczególnie grypy lub ospy wietrznej ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a (rzadkiej, ale ciężkiej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu).
Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
Ciężka niewydolność serca
Działania niepożądane
Jak każdy lek, UPSARIN C, może powodować może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią:
Zaburzenia układu nerwowego: szumy uszne, uczucie pogorszenia słuchu, zawroty głowy.
Zaburzenia żołądka i jelit: ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty (przy przedawkowaniu), choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja, krwawienie z przewodu pokarmowego - jawne (fusowate wymioty i smoliste stolce) lub utajone, powodujące niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: w rzadkich przypadkach opisano zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).
Zaburzenia krwi i układu chłonnego: Zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi). Lek może spowodować ryzyko krwotoku u pacjenta, który ma być poddany operacji.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych: w rzadkich przypadkach po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego zanotowano martwicę brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek.
Zaburzenia układu immunologicznego: Nadwrażliwość: Obrzęk Quinckego, odczyny skórne, pokrzywka, astma oskrzelowa, reakcje anafilaktyczne. Inne: Duże dawki kwasu askorbowego (powyżej 1 g na dobę) mogą spowodować powstawanie kamieni szczawianowych i moczanowych oraz zwiększać hemolizę (rozpad czerwonych krwinek) u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej powodując przewlekłą hemolizę.
W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca.
Przyjmowanie takich leków, jak UPSARIN C może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek Upsarin C zawiera 485 mg sodu w jednej tabletce musującej. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.
Przechowywanie:
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
Równoczesne stosowanie leku Upsarin C może zmienić działanie następujących leków lub stosowanie następujących leków może zmienić działanie równocześnie stosowanego leku Upsarin C:
Metotreksat (lek stosowany w chorobach nowotworowych) w dawce mniejszej niż 15 mg na tydzień.
Doustne leki przeciwzakrzepowe i heparyna - zwiększenie ryzyka wydłużenia czasu krwawienia i krwotoków.
Leki trombolityczne lub inne leki hamujące agregację, np. - tyklopidyna.
Doustne leki przeciwcukrzycowe (szczególnie z grupy sulfonylomocznika) oraz insulina ze względu na właściwości hipoglikemizujące (zmniejszania stężenie glukozy w krwi) oraz wypieranie sulfonylomocznika z połączeń z białkami osocza, kwas acetylosalicylowy nasila działanie leków przeciwcukrzycowych.
Inne niesteroidowe leki przeciwzapalne - zwiększenie ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego i wystąpienia choroby wrzodowej oraz uszkodzenia nerek.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża: kwas acetylosalicylowy może być stosowany w pierwszym i drugim trymestrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, po dokładnym rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści wynikających z leczenia. W trzecim trymestrze ciąży kwas acetylosalicylowy, może powodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego u płodu. Ponadto może przedłużać czas trwania ciąży, hamować czynności skurczowe i powodować komplikacje podczas porodu. Zarówno u matki, jak i dziecka zaobserwowano zwiększoną skłonność do krwawień.
Karmienie piersią: Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią
Wpływ na badania laboratoryjne
Kwas askorbowy (witamina C) stosowany w dużych dawkach może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (oznaczenie stężenia glukozy i kreatyniny).
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.