

Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Zgłoszenie wysłane
Twoje zgłoszenie nie może zostać wysłane
Napisz swoją opinię
Recenzja została wysłana
Twoja recenzja nie może być wysłana
Opis
Soledum forte to lek wykrztuśny, czyli ułatwiający odkrztuszanie przy kaszlu mokrym. Produkt leczniczy ma postać kapsułek dojelitowych miękkich stosowanych w leczeniu produktywnego kaszlu oraz jako środek wspomagający w ostrym, nieropnym zapaleniu zatok. Soledum forte jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia osób dorosłych jak również dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Skład
Substancją czynną leku jest cyneol (Cineolum).
1 kapsułka miękka dojelitowa zawiera 200 mg cyneolu.
Substancje pomocnicze: triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, żelatyna, sorbitol ciekły, niekrystalizujący, glicerol 85%, woda oczyszczona, zawiesina Surelease - Nutrateric (etyloceluloza, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, kwas oleinowy, amonowy wodorotlenek stężony, woda oczyszczona), NS Enteric - Nutrateric (sodu alginian, kwas stearynowy), wosk Candelilla.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek podaje się doustnie, połykając całą kapsułkę w całości (bez rozgryzania) na 30 minut przed posiłkiem. U osób z wrażliwym układem pokarmowym lek można przyjąć podczas posiłku.
Zalecane dawkowanie Soldeum forte dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat to 1 kapsułka 3 razy dziennie na pół godziny przed posiłkiem. Przy kontynuacji leczenia zwykle stosuje się 1 kapsułę 2 razy dziennie. Maksymalna dawka dobowa leku to 2 do 3 kapsułek.
Czas trwania leczenia powinien być dostosowany do charakteru, nasilenia i rozwoju choroby. Produkt przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania (nie dłużej niż tydzień), chyba że lekarz zaleci inaczej. Pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż tydzień, jeśli wystąpi duszność, gorączka lub krwawe albo ropne odkrztuszanie.
Działanie
Substancja czynna Soldeum forte nazywana jest również eukaliptolem i stanowi podstawowy składnik olejku eukaliptusowego. Cyneol wspomaga odkrztuszanie i rozrzedza wydzielinę, czyli działa sekrotolitycznie. Soldeum forte pomaga również w zmniejszeniu objawów ostrego zapalenia zatok.
Wskazania
Soldeum forte podaje się w kaszlu mokrym oraz ostrym zapaleniu zatok.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku u osób z uczuleniem na cyneol lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Przeciwwskazaniem do podawania Soledum forte jest krztusiec lub pseudo-krztusiec.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Niezbyt często (od 1 do 10 na 1000 pacjentów) występujące działania niepożądane to: Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, biegunka).
Rzadko (od 1 do 10 na 10000 pacjentów) występujące działania niepożądane to: reakcje nadwrażliwości (obrzęk twarzy, świąd, zaburzenia oddychania, kaszel) i trudności w połykaniu.
Należy bezzwłocznie przerwać stosowanie leku Soledum forte jeśli wystąpią oznaki reakcji nadwrażliwości.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem w przypadku pacjentów z chorobą zawiązaną ze znaczną nadwrażliwością dróg oddechowych oraz gdy objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, jeśli występuje duszność, ropne czy krwawe odkrztuszanie albo gorączka.
Soledum forte w jednej kapsułce zawiera 17 mg sorbitolu, czyli 0,0015 jednostki chlebowej.
Przechowywać w temperaturze poniżej 30 ºC.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Soledum forte należy stosować co najmniej 30 minut przed posiłkiem. W przypadku osób z wrażliwym układem pokarmowym, lek można przyjąć podczas posiłku.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Lek przeznaczony dla dzieci powyżej 12 lat.