Ibuprofen, 200 mg, tabletki drażowane, 10 sztuk

3,89 zł
Ilość

Przeznaczenie
Ból
Gorączka
Migrena
Rodzaj
tabl.
Pojemność
10 szt.
Typ produktu
Lek
Opinie (0)
(0)

Opis

Ibuprofen Aflofarm to lek przeciwgorączkowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny. Lek zawiera ibuprofen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i stosuje się go w słabych do umiarkowanych bólach różnego pochodzenia oraz w celu zmniejszenia gorączki, związanej np. z przeziębieniem czy niektórymi chorobami zakaźnymi, jak grypa). Ibuprofen Aflofarm można podawać między innymi w: bólach głowy, migrenie, bolesnej menstruacji, bólach mięśniowo-stawowych, nerwobólach lub bólach zębów. Lek jest przeznaczony do doraźnego stosowania u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat.


Skład

1 tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu.


Substancje pomocnicze: hypromeloza, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, guma arabska, sacharoza, talk, tytanu dwutlenek (E171), mieszanina białego wosku pszczelego i wosku Carnauba (Capol 1295).


Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Lek stosuje się doustnie, popijając tabletki drażowane wodą.

Zalecane dawkowanie Ibuprofenu Aflofarm dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat to 1 lub 2 tabletki doustnie co 4 do 6 godziny po posiłkach. Maksymalna dawka dobowa to 6 tabletek.

Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować leku dłużej niż: 5 dni w przypadku bólu; 3 dni podczas gorączki a w przeziębieniu albo grypie do 2 dni.


Działanie

Ibuprofen Aflofarm wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Ibuprofen, czyli substancja czynna leku, należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)


Wskazania

Ibuprofen Aflofarm stosuje się w bólach o różnej etiologii o nasileniu słabym do umiarkowanego w tym: bóle głowy, migrena, bóle zębów, bóle mięśniowe, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle kostne i stawowe, nerwobóle czy bolesne miesiączkowanie. Wskazaniem do zastosowania Ibuprofenu Aflofarm jest również gorączka (m.in. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych).


Przeciwwskazania

Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Nie należy stosować leku Ibuprofen Aflofarm:


jeśli występuje nadwrażliwość na ibuprofen lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku oraz na inne NLPZ,

u osób, u których po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ występowały objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej,

u osób z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnic czynną lub w wywiadzie, perforacją lub krwawieniem, również tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ,

u osób z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca,

u osób przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2,

w III trymestrze ciąży,

u osób ze skazą krwotoczną.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Ibuprofen Aflofarm może powodować działania niepożądane.


Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1 00 osób): niestrawność, ból brzucha, nudności, bóle głowy, pokrzywka i świąd, niewyraźne widzenie, zaburzenia widzenia barwnego.


Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10 000 osób): biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia, obrzęki.


Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (u mniej niż 1 osoby na 10 000 osób): choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy; krwawienie z przewodu pokarmowego (spowodowane przedziurawieniem ściany żołądka lub jelita); czasem ze skutkiem śmiertelnym, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku; wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej; nasilenie objawów zapalenia jelita grubego i choroby Crohna; nadciśnienie; niewydolność serca; niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych; szumy uszne, zaburzenia słuchu; zmniejszenie ilości wydalanego moczu; zwiększenie stężenia sodu we krwi (powoduje obrzęki); zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania leku; znaczne zmniejszenie liczby wszystkich krwinek (anemia, leukopenia, małopłytkowość, pancytopenia, agranulocytoza). Pierwszymi objawami są: gorączka, ból gardła, powierzchowne owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej, objawy grypopodobne, znaczne wyczerpanie, krwawienia z nosa lub wylewy podskórne; rumień wielopostaciowy (sino - czerwone plamy na skórze, niekiedy z pęcherzami); toksyczne martwicze oddzielanie naskórka, występowanie na skórze i (lub) błonach śluzowych pęcherzy, które po pęknięciu tworzą bolesne rany, często równocześnie występuje gorączka, ból mięśni i stawów (jest to tzw. zespół Stevensa-Johnsona); złuszczanie się dużych powierzchni naskórka i jego martwica; toczeń rumieniowaty układowy (przewlekła choroba spowodowana zaburzeniami układu odpornościowego, obejmująca wiele narządów); mieszana choroba tkanki łącznej; sztywność karku, bóle głowy, nudności, wymioty, gorączka, zaburzenia orientacji (są to objawy jałowego zapalenia opon mózgowych); ciężkie reakcje nadwrażliwości: obrzęk twarzy, języka i krtani utrudniajacy oddychanie, mówienie lub przełykanie, duszność, przyspieszone tętno, zmniejszenie ciśnienia krwi lub wstrząs, nasilenie objawów astmy.


Częstość nieznana: mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS. Do objawów zespołu DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek).


Przyjmowanie takich leków, jak Ibuprofen Aflofarm może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawał serca) lub udaru.


Ostrzeżenia i środki ostrożności

Stosowanie leku należy omówić z lekarzem jeśli występują np.: nadciśnienie tętnicze, zaburzona czynność nerek, wątroby, krzepnięcia krwi; choroby układu pokarmowego, reakcja alergiczna na ASA, czynna/przebyta astma oskrzelowa.


W przypadku przyjmowania niektórych leków (leki przeciwzakrzepowe, moczopędne, nasercowe, sterydy) należy zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem leku.


Długotrwałe stosowanie różnych leków przeciwbólowych może wiązać się z wystąpieniem nefropatii postanalgetycznej (niewydolność nerek).


U dzieci odwodnionych istnieje większe ryzyko uszkodzenia nerek podczas stosowania ibuprofenu.


Ibuprofen Aflofarm zawiera sacharozę, więc w przypadku pacjentów z nietolerancją niektórych cukrów, przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.


Przechowywanie:


Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.


Ibuprofen Aflofarm może wchodzić w interakcje z:


kwasem acetylosalicylowym ( stosowany w łagodzeniu bólu i obniżeniu gorączki, jak np. aspiryna);

innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ);

kortykosteroidami (leki zwane steroidami, stosowane w leczeniu m.in. astmy oskrzelowej);

lekami przeciwpłytkowymi (leki zmniejszające ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi);

selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (leki stosowane w leczeniu depresji);

lekami o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew/zapobiegające powstawaniu zakrzepów, takie jak aspiryna/kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna);

litem (lek stosowanego w leczeniu depresji);

metotreksatem (lek stosowanego w leczeniu niektórych nowotworów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów);

digoksyną (lek stosowanego w leczeniu niewydolności serca);

fenytoiną (lek stosowanego w leczeniu cukrzycy);

lekami obniżającymi ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak captopril, leki beta-adrenolityczne, takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie jak losartan);

lekami moczopędnymi (leki zwiększające wytwarzanie moczu);

mifeprystonem (lek o działaniu poronnym);

takrolimusem;

cyklosporyną;

zydowudyną;

probenecydem i sulfinpyrazonem;

pochodnymi sulfonylomocznika (leki stosowane w leczeniu cukrzycy);

antybiotykami chinolonowymi.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Tabletki należy stosować po posiłkach i popijać wodą.


Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.


Ciąża

Lek jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży.


Karmienie piersią

Ibuprofen przenika do mleka matki. Nie ma konieczności przerywania karmienia piersią w przypadku krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w małych dawkach.


Wpływ na płodność

Ibuprofen należy do grupy leków (NLPZ) niekorzystnie wpływających na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zaprzestaniu stosowania.


Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Nie stosować Ibuprofenu Aflofarm u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

3 Przedmioty
Przeznaczenie
Ból
Gorączka
Migrena
Rodzaj
tabl.
Pojemność
10 szt.
Wiek
50+
od 12 roku życia
Działanie
Przeciwbólowe
Przeciwgorączkowe
Przeciwzapalne
Typ produktu
Lek
Producent
AFLOFARM
Postać
TABL.DRAŻ.
Dawka
200 MG
Kraj
POLSKA
Nowy produkt